AMD na CESu 2017 – AM4, Ryzen, Vega
AMD na letošním CESu rozhodně nemohlo chybět, protože se zanedlouho chystá uvést na trh novou generaci procesorů Ryzen, od které si hodně slibuje. Čekalo se, že AMD odhalí další podrobnosti nejen o Ryzenu, ale i o základních deskách s AM4 socketem a v neposlední řadě o výkoných grafických kartách známých pod označením Vega. Nakonec jsme se moc nového nedozvěděli, ale pár zajímavých informací se přeci jen našlo, o pozitivní zprávy se postarala především široká nabídka AM4 základních desek a specifikace chipsetů.
Základní desky se socketem AM4
Začneme příjemnými zprávami, na CESu bylo k vidění 16 modelů základních desek pro nové procesory Ryzen, od všech významných výrobců: MSI, Gigabyte, Asrocku, Biostaru a Asusu. Navíc bylo představeno i 17 hotových sestav od významných prodejců PC, např. OriginPC, CyberPowerPC a Maingear, další významní OEM výrobci jako HP, Lenovo a Dell by se měli přidat do poloviny letošního roku.
Chladiče pro AM4
Zajištěny by měly být i chladiče, AMD spolupracuje s 15 výrobci chlazení, u starších chladičů využívající pro montáž otvory v základní desce by měly být k dispozici kompatibilní nové brackety. Chladiče pro AM3 patici uchycené pomocí spony by měly být kompatibilní bez úprav, patice AM4 totiž zabírá stejnou plochu – 40×40 mm, i když má podstatně víc pinů: 1331 proti 942 na AM3+.
To vše dohromady signalizuje a sami výrobci základních desek to také svými vyjádřeními potvrzují, že se nová AM4 platforma bude dobře prodávat, hlavně díky výbornému poměru cena/výkon. Od výrobců také pocházejí informace o uvedení těchto nových AM4 základních desek na trh koncem února. Dostupné by měly být v mnoha provedeních a konfiguracích, od nejlevnějších se základním chipsetem A320, po špičkové modely s chipsetem X370, od nejmenších mini-ITX po plně vybavené ATX desky.
Další dobrou zprávou je, že AM4 platforma by měla být aktuální minimálně do roku 2020 nebo dokud nenastoupí DDR5 paměti. Zkrátka na rozdíl od Intelu, který stihl od roku 2011 vyměnit patici 3x , by vás AMD nemělo tlačit do výměny základní desky a AM4 by měla být kompatibilní jak s novými APU Raven Ridge – obsahující cpu ZEN + gpu Vega, tak s novou generací Zen procesorů.
Chipsety AM4
Ryzen procesory v sobě mají integrovány spoustu funkcí, takže všechny cpu Ryzen bez ohledu na použitý chipset budou mít podporu Dual chanel DDR4, 24 PCIe3 linek propojených přímo s procesorem – 16 je vyhrazeno pro grafickou kartu, 4 slouží ke komunikaci s chipsetem a další 4 se mohou využívát flexibilně podle připojených komponentů, podrobnosti v následujícím obrázku, k těmto možnostem ještě přibudou další PCIe linky a podpora USB a Sata přímo z chipsetu, jejich počet se už bude lišit podle druhu chipsetů viz 2. obrázek:
Základní desky s chipsetem X370
Nejdražší a také nejvybavenější desky pro AM4 budou osazeny chipsetem X370, který jediný umožní provozování 2 a více grafických karet v režimu PCIe x8 + x8 Crossfire nebo SLI. AMD to zdůvodňuje tím, že v Crossfire se v naprosté většině provozují pouze nejvýkonnější grafické karty v highendových sestavách, běžní uživatelé podporu Crossfire na lacinějších základních deskách v drtivé většině nevyužívají.
S tímto názorem bez výhrad souhlasím a rozhodně doporučuji místo dvou laciných karet koupit jednu výkonnou, ušetříte si tak spoustu problémů s mnoha hrami, o teplotách, vysoké spotřebě, nárocích na výkon zdroje a procesoru nemluvě.
Na desce s X370 tak můžete osadit 2 grafiky, 1 x NVMe SSD na plné rychlosti x4 – 32Gb/s, 6 sata disků a k dispozici můžete mít teoreticky až: 2 x USB3 gen2 – 10Gb/s, 10x USB3 gen1 5Gb/s, 6x USB2. Množství se samozřejmě bude lišit podle toho, kolik USB portů jednotliví výrobci zapojí.
Zkrátka desky s X370 by měly vyhovovat i náročnějším uživatelům, podporují všechny moderní standardy a jsou plně srovnatelné s chipsety Z270 a Z170 od Intelu, na X370 budou také zpřístupněné pokročilé možnosti pro taktování procesorů. Zaostávat nebudou ani designově, zdá se že výrobci používají stejný vzhled jako pro Intel, což s podobnou výbavou a možnostmi napovídá, že se asi nebudou moc lišit ani cenově, odhaduji ceny od 3 ooo Kč výš. Osobně se mi zatím nejvíc líbí černo-bílá Taichi deska od Asrocku:
Základní desky s chipsetem B350
Pro běžného uživatele budou asi nejvýhodnější volbou desky s B350, které se od předchozích budou lišit menším počtem USB a Sata portů a nemožností používat dvě grafiky, ale na rozdíl od intelovských B150 a B250 umožní přetaktování procesorů. Což z nich dělá, spolu s faktem, že všechny Ryzen procesory bude možné přetaktovat, zatím sice jen teoreticky, mnohem výhodnější volbu proti většině zamčených procesorů od Intelu a možnosti taktovat pouze na drahých Z170 a Z270 deskách.
Hlavním předpokladem pro úspěch celé platformy AM4 pro herní využití ale bude výkon 4 jádrového Ryzen procesoru proti současným Core i5 od Intelu. Pokud bude například ve hrách zamčený Core i5 7500 výkonnější než přetaktovaný 4 jádrový/ 8 vláknový Ryzen, budou AMD všechny tyto výhody k ničemu. Nezbývá než doufat, že k podobnému scénáři nedojde, protože co předvádí Intel poslední léta s cenami, při minimálním zvyšování výkonu, se můžete nejnověji přesvědčit u „nových“ Kaby Lake procesorů, opět je většina o 400 a více Kč dražší než modely, které nahrazuje…
Základní desky s chipsetem A320
Nejlevnější a nejméně vybavené desky budou obdobou Intelovských H110 vhodných jen pro nejméně náročné uživatele, jejich hlavní nevýhodou pro herní využití bude nemožnost taktovat, což je vzhledem k tomu, že všechny Ryzeny budou mít odemčený násobič dost znevýhodňuje, v případě menších cenových rozdílů budou pro herní využití mnohem výhodnější desky s B350.
Základní desky s chipsetem A300 a X300
Speciální chipsety maximálně ořezané, takže nepřidávají žádné dodatečné PCIe linky ani SATA a USB, budete si tak muset vystačit pouze s linkami přímo napojenými na procesor (viz 1.obrázek se specifikacemi), což je ale pochopitelné vzhledem k tomu, že jsou určeny pro nejmenší formáty základních desek, kde se nepočítá se zapojením mnoha disků nebo přídavných karet. Opět X300 umožní taktování a A300 je pro OC uzamčené.
Nové informace o procesorech Ryzen
Z výše uvedených informací je zřejmé, že platforma AM4 je na nástup procesorů Ryzen dobře připravena a z hlediska výbavy a podpory moderních standardů ji není moc co vytknout, je plně srovnatelná s Intelem, s výjimkou jeho proprietárních (drahých) technologií jako Thunderbolt a nový typ pamětí Optane, které podporují pouze nejnovější dvoustovkové chipsety od Intelu.
Úspěch nové platformy od AMD ale bude více záležet na výkonu procesorů Ryzen, ten je znám pouze v podobě nejvyššího 8 jádrového/ 16 vláknového modelu, který byl představen v prosinci, podrobnosti v tomto článku. Z hlediska multivláknového výkonu se myslím nemusíme moc obávat, zde je velmi pravděpodobné, že Ryzen procesory nabídnou za podobnou cenu více jader nebo alespoň více vláken než srovnatelné cpu od Intelu.
Z hlediska herního využití, ale hraje stále velkou roli i výkon na jádro a i zde dosáhlo bezpochyby AMD velkého zlepšení, ale klíčová otázka pro hráče zní: vyrovnají se laciné 4 jádrové/ 8 vláknové Ryzeny ve hrách alespoň níže taktovaným Core i5 7 400 ? Malou nápovědu přineslo odhalení frekvence Ryzenu, který na CESu běžel v základu na 3,6 GHz a boost byl nastaven na 3,9GHz, procesor byl Engineering sample verze F3, takže nejde o finální produkt, proslýchá se že ten by měl mít boost na 4GHz.
Když vezmeme do úvahy, že všechny Ryzeny jdou přetaktovat i na (pravděpodobně) laciných deskách s chipsetem B350, jejichž cenu odhaduji kolem 2 000 Kč, vypadá to velmi nadějně i z hlediska výkonu na jádro, na který má mimo architektury velký vliv i samotná frekvence.
Další pozitivní zpráva přišla z hlediska dostupnosti různých modelů Ryzenu při uvedení, obavy, že budou dostupné jen nejvyšší 8 jádrové/16 vláknové Ryzeny se naštěstí, podle vyjádření přímo z AMD, nepotvrdily a na trh by měla být uvedena rovnou celá škála procesorů Ryzen.
Brzké datum vydání napověděl i uniklý slide z přednášky GDC, která se bude konat od 27.2 do 3.3 2017, kde je přímo napsáno „nedávno vydané procesory Ryzen„, zdá se tedy, že Ryzen vyjde nejpozději do 3.3 2017 a vydání koncem února je tak více než pravděpodobné.
AMD Vega
Od pozitivních zpráv o Ryzenu se přesuneme k méně příjemným informacím, alespoň z hlediska pravděpodobného vydání Vegy, které bude asi až někdy v červnu. AMD přímo uvádí první polovinu roku, což jinak řečeno znamená 2.čtvrtletí a podle stavu a nedostatku podrobností o nových kartách Vega to vypadá spíš až na konec pololetí. Tím bohužel lidem, co chtějí v blízké době pořídit výkonnější kartu než GTX 1060 nebo RX 480 nezbude než jít do GTX 1070 nebo 1080. Vypadá to, že Nvidia bude mít další kvartály opět rekordní tržby a nic ji zatím nenutí vydat očekávanou GTX 1080 Ti.
Samotná Vega byla ukázána v demu Doom, kde ve 4K držela 60 – 75 FPS, pro srovnání GTX 1080 měla v testech kolem 60 FPS v průměru. Takže víme, že alespoň nižší model, pravděpodobně Vega 10 s 8GB HBM2 paměti je zatím, cca půl roku od vydání o něco málo výkonnější než GTX 1080 ve hře Doom pod API Vulkan, které sedí architektuře AMD asi nejvíc ze všech her.
Na jásání to tedy není, a vzhledem k velké ploše jádra a drahým HBM2 pamětem to zatím pro AMD nevypadá dobře ani z hlediska možnosti nižších cen, protože zde má větší prostor pro snížení cen rozhodně Nvidia, vzhledem k menšímu jádru a levnějším pamětem. Ale do vydání Vegy stále chybí asi půl roku, během kterého se bude Vega jistě zlepšovat a na konečné zhodnocení si budeme muset počkat do uvedení na trh, kdy už bude znám přesný výkon a cena.
Závěr
Vegy se jen tak nedočkáte, takže pokud vyloženě nechcete čekat další půlrok, nezbude vám než jít do Nvidie. Na co byste ale určitě počkat měli, pokud uvažujete o zásadním upgradu nebo pořízení nového PC, je vydání nových procesorů Ryzen koncem února, které vypadají rozhodně slibně a je velká šance, že za své peníze dostanete více než v současnosti nabízí Intel.